Poznaj właściwości drewna mahoniowego

13.02.2023

Mahoniowe drewno jest jednym z najbardziej cenionych surowców na świecie. Jest to twarde i trwałe drewno, które jest cenione za swoje wyjątkowe właściwości estetyczne i użytkowe. W tym artykule omówimy pochodzenie, właściwości i zastosowanie drewna mahoń.

POCHODZENIE DREWNA MAHOŃ

Mahoniowe drewno pochodzi z drzew z rodzaju Swietenia, które występują głównie w lasach tropikalnych w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Węgrzech i w Indiach. Drewno mahoń jest bardzo twarde i wytrzymałe, co sprawia, że jest bardzo pożądane w branży meblarskiej i budowlanej.

Właściwości drewna mahoń

Drewno mahoń jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć i słońce. Jest także bardzo twarde, co sprawia, że jest idealne do wytwarzania mebli i innych przedmiotów, które będą narażone na intensywne użytkowanie. Mahoniowe drewno jest także odporne na gnicie, co jest szczególnie ważne w miejscach o wysokiej wilgotności.

Deski mahoniowe są także bardzo ładne i eleganckie. Mają ciemnobrązowy kolor z ciekawymi wzorami i słojami. Jego wygląd może być dodatkowo podkreślony poprzez polerowanie i woskowanie, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Zastosowanie drewna mahoń

Drewno mahoniowe jest często wykorzystywane do produkcji mebli, takich jak krzesła, stoły, biurka i łóżka. Jest także popularne w budownictwie, gdzie jest wykorzystywane jako materiał na podłogi, drzwi i okna. Drewno mahoń jest także często używany jako deski tarasowe, które będą dużo trwalsze i ładniejsze niż rodzime popularne gatunki drewna.