Jak zbudować samodzielnie saunę i jakie drewno jest najlepsze do sauny

17.02.2023

SAMODZIELNA BUDOWA SAUNY

Budowa sauny to świetny sposób na ulepszenie domowego spa i wprowadzenie relaksu do codziennej rutyny. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować saunę wewnętrzną, czy zewnętrzną, musisz wykonać kilka kluczowych kroków, aby Twoja sauna była bezpieczna i funkcjonalna. W tym artykule omówimy podstawy budowy sauny i jakie drewno jest najlepsze dla projektu.

Krok 1: Planowanie i przygotowanie

Przed rozpoczęciem budowy ważne jest, aby zaplanować rozmiar i projekt sauny, a także zebrać wszystkie niezbędne materiały. Należy również wybrać miejsce, które jest łatwo dostępne i ma odpowiednią wentylację. Jeśli budujesz saunę zewnętrzną, upewnij się, że masz równy i stabilny fundament, na którym możesz budować.

Krok 2: Ramy i izolacja

Następnym krokiem jest zbudowanie ramy i izolacji sauny. Do ramy można użyć standardowej tarcicy, ale do ocieplenia najlepiej zastosować izolację z wełny mineralnej lub włókna szklanego. Pomoże to zatrzymać ciepło i sprawi, że sauna będzie bardziej wydajna energetycznie.

Krok 3: Wybór odpowiedniego drewna

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego drewna do sauny, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, potrzebujesz drewna, które wytrzyma wysoką wilgotność i ciepło panujące w saunie. Po drugie, musi to być drewno, które nie zawiera żadnych chemikaliów ani toksyn, które mogą zostać uwolnione podczas ogrzewania. Wreszcie, potrzebujesz drewna, które świetnie wygląda i poprawia ogólną atmosferę sauny. Oferta drewna do budowy sauny

 

NAJLEPSZE DREWNO DO BUDOWY SAUNY TO:

Cedr – Cedr jest najpopularniejszym wyborem do budowy saun, ponieważ jest trwały, odporny na butwienie i ma przyjemny aromat, który uprzyjemnia doznania w spa. Cedr ma również naturalną odporność na wilgoć i owady.

Hemlock – Hemlock to kolejny popularny wybór do budowy sauny. Ma jasny kolor i gładką teksturę, dzięki czemu jest świetną opcją dla nowoczesnego i eleganckiego projektu sauny. Hemlock jest również odporny na gnicie i ma niską zawartość żywicy, co oznacza, że nie wydziela nieprzyjemnego zapachu po podgrzaniu.

Świerk – Świerk jest popularnym wyborem do saun wewnętrznych, ponieważ jest niedrogi, łatwy w obróbce i ma jasny kolor, który można bejcować lub malować, aby pasował do każdego wystroju. Jednak nie jest tak odporny na butwienie jak cedr czy cykuta, więc nie jest dobrym wyborem do saun zewnętrznych.

O innych gatunkach przeznaczonych do sauny, przeczytasz w naszej ofercie.

Krok 4: Instalacja pieca do sauny

Po zamontowaniu ramy, izolacji i drewna nadszedł czas na zainstalowanie pieca do sauny. Dostępnych jest wiele rodzajów pieców do sauny, dlatego należy wybrać taki, który jest odpowiedni do wielkości sauny i zgodny z lokalnymi przepisami budowlanymi. Piec powinien być umieszczony centralnie, aby zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepła w całej saunie.

Krok 5: Wykańczanie

Ostatnim krokiem jest dodanie wszelkich elementów wykończeniowych do sauny. Może to obejmować ławki, oświetlenie i inne akcesoria, które sprawią, że korzystanie z sauny będzie wygodniejsze i przyjemniejsze. Podczas instalowania tych elementów należy przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, aby zapobiec wypadkom lub obrażeniom.

Budowa sauny może być zabawnym i satysfakcjonującym projektem, który może zapewnić lata relaksu i korzyści zdrowotne. Wykonując czynności opisane w tym artykule i wybierając odpowiednie drewno do swojego projektu, możesz stworzyć saunę, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także piękna i zachęcająca.